YKS’de 05 Net Puan Kuralı

YKS’de 05 Net Puan Kuralı. YKS’de 05 Net kuralı. 0,5 net kuralı nedir? YKS adayları Matematik testinde net yapmasa puanı hesaplanır mı? 0,5 net kuralı AYT için de geçerli midir? TYT ile ilgili ayrıntılı bilgi için >>>

YKS ile ilgili ayrıntılı bilgi almak için YKS Rehberi bölümünü incelemenizi tavsiye ederim

YKS’de Ham Puan Kuralı Nasıl Olacak?

YKS’de 05 Net Puan Kuralı

→ TYT’de puanlarının hesaplanabilmesi için Türkçe veya Matematik testlerinden herhangi birisinden 0.5 net,
→ AYT puanlarının hesaplanabilmesi için puan türlerinin gerektirdiği testlerden en az birinden 0.5 net yapmaları puanlarının hesaplanabilmesi için yeterli olacaktır.

Örnek verecek olursak TYT sınavında Matematik testinden 0 net yaptınız fakat Türkçe testinden 25 net yaptınız. 0.5 net kuralına takılmazsınız ve puanınız hesaplanır. Ya da Türkçe testinden -2 net fakat Matematik testinden 28 net yaptınız puanınız yine hesaplanırFakat bu 2 testten 0 net yaptınız diğer testleri full bile çekseniz puanınız hesaplanmaz. Yani buradan anlayacağımız üzere ÖSYM’nin istediği testlerin herhangi birinden 0.5 net yapsanız puanınız hesaplanacaktır. Aşağıdaki tablo üzerinden hangi puan türleri hangi testler üzerinde 0.5 net yapmak zorunda öğrenebilirsiniz.

-TYT puanı kendi içinde en küçüğü 100, en büyüğü 500 olan puanlara dönüştürülerek TYT puanı oluşturulacak. A-TYT puanı TYT puanına dönüştürülürken Temel Matematik ve Türkçe testlerinin her birinden 5 ham puan, diğer testlerin her birinden 2,5 ham puan alan adayların 150 TYT puanı almaları sağlanacak.

AYT ve YDT puanlarının hesaplanabilmesi için de adayların ilgili testlerin en az birinden 0,5 veya daha fazla ham puan almış olmaları gerekiyor. Yalnızca bu koşulları sağlayan adaylar için ağırlıklı puanlar hesaplanacak. TYT puanı olmayan, TYT puanı hesaplanmayan veya TYT puanı 150’nin altında olan adayların, AYT ve/veya YDT’ye girmiş olsalar da SAY, SÖZ, EA, DİL puanları hesaplanmayacak.

A-SAY, A-SÖZ, A-EA, A-DİL puanlarının her biri kendi içinde en küçüğü 100, en büyüğü 500 olan puanlara dönüştürülerek SAY, SÖZ, EA, DİL puanları oluşturulacak. Ağırlıklı puanlar, SAY, SÖZ, EA, DİL puanlarına dönüştürülürken ilgili testlerin her birinden soru sayısının yüzde 20’si oranında ham puan alan adayların 180 SAY, SÖZ, EA, DİL puanı almaları sağlanacak.

Kaynak >>>

(Visited 54 times, 1 visits today)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Başarı Seninle Başlar 1

Pts Eyl 21 , 2020
Başarı ve Motivasyon Yazılarım. Başarı Seninle Başlar 1. Oturup senin başarılı olmanı engelleyen durum, kişi ve şartları mı düşüneceksin yoksa başarmak için yapman gerekenleri mi yapacaksın? Kişi, eğer psikolojik ve […]
Eşref Bolukçu