TYT Tanıtım (TYT Nedir?)

1

TYT Tanıtım (TYT Nedir?). TYT Nedir? TYT Tanıtım. TYT 2021. Üniversite giriş sınavı birinci basamak. Temel Yetenek Testi, daha çok 9. ve 10. sınıf derslerinin konularını kapsar. Üniversiteyi okumak isteyen herkes TYT sınavına girmek zorundadır. Temel Yetenek Testinde 40 Türkçe, 40 Matematik, 20 Fen Bilimleri ve 20 Sosyal Bilgiler sorusu sorulmaktadır. Testlerin ayrıntıları videoda verilmiştir

TYT Haziran ayı içinde uygulanır. Cumartesi sabah uygulanan TYT için verilen süre 135 dakikadır.

EK BİLGİLER

YKS Nedir? TYT Tanıtım (TYT Nedir?)

YKS aslında Temel Yeterlilik Sınavı (TYT), Alan Yeterlilik Sınavı (AYT) ve Yabancı Dil Testi (YDT) olmak üzere üç oturumdan oluşan sınavların toplamına verilen addır. Türkiye’de bir üniversiteye kayıt olmak istiyorsanız bu sınavlara girmek durumundasınız. Yazımızda sınavları ayrı ayrı ele alacağız. Hadi birlikte detayları incelemeye başlayalım!

TYT Nedir?

ÖSYM tarafından hazırlanan Temel Yeterlilik Sınavı anlamına gelen bu sınavda daha çok okuduğunu anlama soruları bulunmaktadır. Bu sınava iki yıllık üniversite bölümlerini tercih etmek isteyenler girebilir. Ayrıca AYT sınavınıza % 40 etkisi olacaktır. Yani AYT sınavıyla yerleşebileceğiniz bölümlerden herhangi birine yerleşmek isterseniz de bu sınava girmek zorundasınız. AYT sınavından önce yapılan bir sınavdır. TYT puanıyla başvuru yapabileceğiniz bölümler: Bilgisayar Programcılığı, Aşçılık, Anestezi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım, Optisyenlik, Radyo ve Televizyon Programcılığı, İlk ve Acil Yardım, Bilgisayar Programcılığı, Fizyoterapi, Uygulamalı İngilizce ve Çevirmenlik, Çocuk Gelişimi, Diyaliz, İş Sağlığı ve Güvenliği, Ağız ve Diş Sağlığı, Odyometri, İç Mekan Tasarımı, Sağlık Kurumları İşletmeciliği, Tıbbi Görüntüleme Teknikleri, Bankacılık ve Sigortacılık. Bu bölümlerden herhangi birinde eğitim görmek isterseniz mutlaka TYT sınavına girmelisiniz.

AYT Nedir?

Alan Yeterlilik Sınavı anlamına gelen bu sınavda ise tamamen bilginizi ölçecek sorular bulunmaktadır. AYT puanıyla alan bölümlerden bazıları ise şu şekildedir: Tıp, hukuk, mühendislik, hemşirelik, iktisat, işletme… Bu bölümlerden herhangi birine yerleşmek isterseniz bu sınava girmelisiniz. Aslında TYT puanıyla alan bölümler hariç kalan bölümlere yerleşmek için bu sınava girmek zorundasınız. 


En doğru bilgileri he zaman ÖSYM sitesinden takip ediniz.

(Visited 12 times, 1 visits today)

One thought on “TYT Tanıtım (TYT Nedir?)

  1. I гeally like whɑt yoᥙ guys are usuaⅼly uρ to᧐.
    Thіs sort of clever work and reporting! Keep ᥙp the vеry
    good works gus I’ve influded you guys tto ourr blogroll.

    Loook іnto my web pɑge – xlxx

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

YKS'de 05 Net Puan Kuralı

Paz Eyl 20 , 2020
YKS’de 05 Net Puan Kuralı. YKS’de 05 Net kuralı. 0,5 net kuralı nedir? YKS adayları Matematik testinde net yapmasa puanı hesaplanır mı? 0,5 net kuralı AYT için de geçerli midir? […]

Şunlar da İlginizi Çekebilir