TYT 2021 Matematik Konulara Göre Sorular

TYT 2021 Matematik Konulara Göre Sorular

TYT 2021 Matematik Konulara Göre Sorular

TYT sınavında Matematik dersinde hangi konuda kaç soru çıkmaktadır. TYT 2021 Soru dağılımı. 

Öğrenciler 2018 ylı ve sonrasına bakara hangi konuda soru çıktığını görecekler ve ona göre konulara yoğunlaşacaklardır. Konuya çalışırken, mutlaka geçmiş yıllarda o konuda çıkan soru sayılarına ve çıkan sorulara da bakmanız gerekmektedir. TYT 2021 Matematik Konulara Göre Sorular

MATEMATİK202020192018 
 
Temel Kavramlar144 
Sayı Basamakları121 
Bölünebilme Kuralları11 
OBEB-OKEK 
Rasyonel Sayılar31 
Basit Eşitsizlikler11 
Mutlak Değer111 
Üslü Sayılar11 
Köklü Sayılar111 
Çarpanlara Ayırma1 
Oran-Orantı1 
Denklem Çözme12 
Problemler131211 
Kümeler-Kartezyen Çarpım112 
Mantık 
Fonksiyonlar221 
Polinomlar1 
Permütasyon-Kombinasyon211 
Olasılık112 
İstatistik1 
SORU SAYISI303029 

EK BİLGİLER

YKS Nedir?

YKS aslında Temel Yeterlilik Sınavı (TYT), Alan Yeterlilik Sınavı (AYT) ve Yabancı Dil Testi (YDT) olmak üzere üç oturumdan oluşan sınavların toplamına verilen addır. Türkiye’de bir üniversiteye kayıt olmak istiyorsanız bu sınavlara girmek durumundasınız. Yazımızda sınavları ayrı ayrı ele alacağız. Hadi birlikte detayları incelemeye başlayalım!

TYT Nedir?

ÖSYM tarafından hazırlanan Temel Yeterlilik Sınavı anlamına gelen bu sınavda daha çok okuduğunu anlama soruları bulunmaktadır. Bu sınava iki yıllık üniversite bölümlerini tercih etmek isteyenler girebilir. Ayrıca AYT sınavınıza % 40 etkisi olacaktır. Yani AYT sınavıyla yerleşebileceğiniz bölümlerden herhangi birine yerleşmek isterseniz de bu sınava girmek zorundasınız. AYT sınavından önce yapılan bir sınavdır. TYT puanıyla başvuru yapabileceğiniz bölümler: Bilgisayar Programcılığı, Aşçılık, Anestezi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım, Optisyenlik, Radyo ve Televizyon Programcılığı, İlk ve Acil Yardım, Bilgisayar Programcılığı, Fizyoterapi, Uygulamalı İngilizce ve Çevirmenlik, Çocuk Gelişimi, Diyaliz, İş Sağlığı ve Güvenliği, Ağız ve Diş Sağlığı, Odyometri, İç Mekan Tasarımı, Sağlık Kurumları İşletmeciliği, Tıbbi Görüntüleme Teknikleri, Bankacılık ve Sigortacılık. Bu bölümlerden herhangi birinde eğitim görmek isterseniz mutlaka TYT sınavına girmelisiniz.

AYT Nedir?

Alan Yeterlilik Sınavı anlamına gelen bu sınavda ise tamamen bilginizi ölçecek sorular bulunmaktadır. AYT puanıyla alan bölümlerden bazıları ise şu şekildedir: Tıp, hukuk, mühendislik, hemşirelik, iktisat, işletme… Bu bölümlerden herhangi birine yerleşmek isterseniz bu sınava girmelisiniz. Aslında TYT puanıyla alan bölümler hariç kalan bölümlere yerleşmek için bu sınava girmek zorundasınız. 


En doğru bilgileri he zaman ÖSYM sitesinden takip ediniz.

(Visited 16 times, 1 visits today)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

TYT 2021 Geometri Konulara Göre Sorular

Cum Eyl 18 , 2020
TYT 2021 Geometri Konulara Göre Sorular TYT sınavında Geometri dersinde hangi konuda kaç soru çıkmaktadır. TYT 2021 Soru dağılımı.  Öğrenciler 2018 ylı ve sonrasına bakara hangi konuda soru çıktığını görecekler […]
Eşref Bolukçu