Meral Bayat İnat ile Röportaj

Meral Bayat İnat ile Röportaj

Şair yazar Meral Bayat İnat ile Röportaj

1) Yazmaya başlama hikayenizi anlatır mısınız? Niçin yazmaya karar verdiniz?

Ben ilkokul mezunuydum lakin içimde okuma ve yazma aşkı hep vardı. On üç yaşında iken çok değerli bir üstadın bir aşk beyitini okudum ve bu beni çok etkiledi. O anda birşeyler yazdım. Bir kenara koydum. Uzun bir aradan sonra yazdığım şeyin duygu dolu bir şiir olduğunu farkettim. Ve o arada hep yazmaya başladım. Mutluyken yazıyordum. Üzgünken yazıyordum. Sinirliyken yazıyordum. Velhasıl ben duygu yüklü iken hep yazıyordum. Belli bir zaman sonra yazdıklarımdan mutlu olmaya ve haz duymaya başladım. Anladım ki ben yazınca ben oluyordum.

2) Yazmak mı daha zor yayınlamak mı daha zor?

Yazmak benim için çok kolay. Yeterki o duyguyu yakalayayım. Kelimelerin muhteşem güzelliğinden faydalanıp inci bir kolye dizer gibi güzelce dizdiğinde çok güzel şiirler ve yazılar çıkıyor ortaya. Lakin şöyle bir şey var yazmak Allah tarafından bahşedilen bir yetenek.( Bu okula gidipde kazanılan bir meslek değil) Eğer o yeteneğinizi keşfederseniz veya yakın bir arkadaşınız,dostunuz fark ederse çok güzel keşif veya bir yeraltı zenginliğini fark etmek gibi bir şey. O yönden ben arkadaş ve dostan yana çok şanslıyım. Aslında yayınlamak zor değil heleki yazdıklarınız değerli ise. Onu yayınlayacak yayıncı çok lakin benim coğrafyamda bir kadın olarak bu biraz zor oldu . Özellikle yakın çevrem, şu soruyla çok karşılaştım. Sen okul okumamışsın nasıl şiir kitabı bastırabilirsin? İşte o zaman bende kendilerine şu cevabı verdim. Aşık Veysel değil okumuş amaydı. Yazmak gönül işidir ve bende gönülden severek yazıyorum.

Meral Bayat İnat ile Röportaj

3) Yazmak size neler kazandırdı?

Meral Bayat İnat ile Röportaj

Çocukluk hayalimi gerçekleştirdim. Okuma yazma aşkım hep devam ettiği için kendimi okul bazında da geliştirdim. Dışardan orta ve liseyi okuyup  bitirdim. Hep bilgiye açık olmaya çalıştım. Öğrendiklerimi, yaşadıklarımı ve tanık olduğum şeyleri şiir tadında yazıya dökmeye çalıştım.

4) Yazmanızda etkili olan kişiler var mı? Varsa kimler?

İlk etkili olan üstad Farabi’nin o aşk beyiti idi. Sonra bin dokuz yüz doksan dokuzda Manisa’lı bir öğretmen arkadaşın şiirlerimi çok beğenmesi ve ısrarla yazmamı söyledi. Hatta şiirleri ilk defa kitaplaştırmayı o tavsiye etti. Sonra iki bin dört yılında Aydın Alp hocanın telkini ile şiirlerimi kitaplaştırmayı düşündüm.

5) Yazmak isteyenlere önerileriniz nelerdir?

Çok okusunlar ve yazmak bir gönül işi. Kendinde bu cevheri gören duygusunu, düşüncesini,fikrini veya çevresinde tanık olduğu olayları korkmadan beyaz kağıda döksünler. Ve eğer yazdıklarıyla mutlu olup haz alıyorlarsa lütfen devam etsinler.

6) Kitaplarınızda kendinizle ilgili (yaşantınızla ile ilgili) bilgiler oluyor mu?

Muhakkak var. Yüzde dokzanını çevrede alıyorsam, yüzde onunu hissettiklerimden,  yaşadıklarımdan katıyorum.

Meral Bayat İnat ile Röportaj

7) Kitaplarınızın isimleri nelerdir? Kitaplar dışında başka nerelerde (dergi, gazete, site yazıyorsunuz?

Birinci şiir kitabım onbeş yıl bekleyip iki bin on dokuz yılında Dipsiz Kuyu ismiyle arines yayın evinden çıktı. İkinci şiir kitabım Lavinia Çiçeği adlı kitabım eylül iki bin yirmi de X On yayınlarında çıktı.İlk köşe yazırlığına Urfaradikal.com da başladım. Şimdi ise hem oraya hemde haftada bir defa Urfa Gaste.com da yazıyorum.Ayreten Şanlıurfa yazarlar platformunun oluşturduğu Şuyap dergisinde de yazı ve şiirler yazıyorum.

8) Kendiniz hakkında kısaca bilgi verir misiniz?

Evli üç çocuk annesiyim. Ev hanımıyım. Okumanın yaşı yoktur diyerekten kendimi geliştirmek babında hep okuyorum. Orta ve liseyi bitirdiğim gibi Allah kısmet ederse üniversiteyide bitirmek istiyorum. Sosyal ve oturmayı sevmeyen bir insan olarak çocuklarımı büyüttüğüm için belediyenin açmış olduğu yüz atmış saatlik bilgisayar kursunu başarıyla bitirip belgemi aldım.

Ve okuyucularıma bir not

Hayal edin, gerçekleştirmek içinde sebat edin!

Tüm Röportajlar >>>

Yazar Şair Meral Bayat İnat

(Visited 90 times, 1 visits today)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Z Kuşağı İnsanlarını Anlamak

Çar Oca 6 , 2021
Z Kuşağı İnsanlarını Anlamak başlıklı yazımı okuduktan sonra bu konuda yazılmış başka yazılar da okumanızı tavsiye ederim. İnternet kuşağı ya da Z kuşağı denince 2000 yılından sonra doğan insanlar ifade […]
Z Kuşağı İnsanlarını Anlamak