Güncel Malatya

Güncel Malatya

Güncel Malatya sitesi yayında. www.guncelmalatya.com adresli sitenin sloganı “Malatya ve Yaşama Dair”

Yazar Eşref Bolukçu >>>

Sitede kısa Malatya tanıtılmaktadır. Malatya ile ilgili her şey yer alacaktır. Ayrıca sitenin sloganına uygun olarak hayata ve yaşama dair her şey sitede yer alacaktır.

Malatya tanıtımı

Malatya tarihi

Malatya kültürü

Malatya coğrafyası

Malatya insanı

Malatya doğal güzellikleri

Malatya zenginlikleri

Malatya haberleri

Eğitim tavsiyeleri

Sağlık tavsiyeleri

Beslenme tavsiyeleri

Yazar Eşref Bolukçu tarafından kurulan ve yönetilen sitede isteyen herkes yazabilir ve yazısını paylaşabilir. Sitenin amacı Malatya’nın tanıtımına katkı sağlamak ve insanlara rehber olmaktır.

Güncel Malatya


Yazar Eşref Bolukçu:

Yazar, Psikolojik Danışman, Aile Danışmanı, Profesyonel Eğitim Koçu, Profesyonel Yaşam Koçu

1976 yılında Elâzığ/Baskil/Beşbölük’te doğdu. İlköğretimini Elazığ’da Ortaöğretimini ise Malatya Fatih Lisesi’nde tamamladı. Atatürk Üniversitesi Sınıf Öğretmenliğini çeşitli sebeplerden dolayı yarıda bıraktıktan sonra İnönü Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik bölümünden mezun oldu.
Eylül 2000 yılında Millî Eğitim Bakanlığı’nda Rehber Öğretmen olarak göreve başladı.
Çeşitli gazete, dergi ve sitelerde yazıları yayınlanıyor. Aynı zamanda aile, çocuk eğitimi ve kişisel gelişim üzerine yaptığı çalışmalarına devam etmektedir.

Çalışma Alanları

Psikolojik Danışman

Aile Danışmanı

Profesyonel Yaşam Koçu

Profesyonel Öğrenci Koçu

YAZAR

İnsan Kaynakları Uzmanı

Okuduğu Bölümler:

  1. Sınıf Öğretmenliği (Terk)
  2. Rehberlik ve Psikolojik Danışma
  3. İnsan Kaynakları Uzmanı
  4. Yeni Medya ve Gazetecilik (Devam ediyor)

Güncel Malatya www.guncelmalatya.com

Genel Olarak Malatya. Malatya, eski çağlardan beri Anadolu ve Ortadoğu’nun geçit veren kavşak noktasındadır. Doğu’da en eski ulaşım yolu; Malatya -Sivas üzerinden Erzurum’a, oradan da Kafkasya‘ya uzanan yoldur. Buna, Karasu-Aras yolu da diyebiliriz. Öte yandan Güneydoğu’ya, Malatya ve Diyarbakır üzerinden Mezopotamya‘ya uzanan yol önemlidir.         

Malatya’dan doğuya doğru Murat, Karasu-Van Gölü diğer tabii bir önemli yoldur. Diğer önemli bir yol ise, Güney’den gelip Malatya‘da düğümlenen Malatya-Kahramanmaraş arasında Torosların çok kesif göründükleri bir sahada, akış yönleri farklı vadilerin takip ettiği tabii bir koridor boyunca uzanmaktadır. Güneyde dağlar arasında açılmış bir başka yol, Adıyaman üzerinden Urfa’yı Malatya‘ya bağlamaktadır.  

Tarihte Malatya   Güncel Malatya    

Belirtilen yollar, Malatya’da birleşerek kuzeyde Kafkasya‘ya, güneyde Çukurova, Mezopotamya ve Suriye’ye, batıda Ege sahillerine, doğuda İran ve Uzak Doğuya kadar uzanmaktadır. Bu yollar, Akad İmparatoru Sargon zamanından beri işlemekteydi. Hititler zamanında da işlemekte olanbu yoldan Hitit krallarının geçerek Anadolu üzerindeki devletlerle savaştığı bilinmektedir. Hitit Kralı Şuppiluliuma’nın bu yoldan geçerek Aşağı Fırat boylarına indiği, dolayısıyla Malatya civarında Fırat nehrini geçtiği kaynaklarca belgelenmektedir. Bu yolun Kayseri-Kültepe’den başlayarak, Gürün, Darende, Malatya, Samsat üzerinden Urfa’ya vardığı buradan da ikiye ayrılarak birinin Kargamış ve Halep’e, diğerinin de Nusaybin üzerinden doğuya Asur ve Babil’e gittiği tahmin edilmektedir. Mezopotamya ile Anadolu arasındaki ticaret ve kültür alışverişinin bu yol üzerinden yapılması, Malatya’nın tarihi ve kültürel önemini artırmıştır.     

(Visited 24 times, 1 visits today)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Yazar Metin Ergün ile Röportaj

Pts Ara 7 , 2020
Yazar Metin Ergün ile Röportaj. Benim iki hayalim vardı çocuklu yıllarımda ilk önce yazar olmaktı ve sonra oyuncu olmak vardı. Hayaliniz varsa hayalinizin peşinden gidin. Ama önce araştırın… Yazarken içimden […]
Yazar Metin Ergün ile Röportaj