Çoklu Zeka Ölçeği Excel Programı

Çoklu Zeka Ölçeği Excel Programı
Çoklu Zeka Ölçeği Excel Programı

Çoklu zeka ölçeği excel programı 500 öğrencinin kayıtlarını tutabilir. Çoklu zeka ölçeği değerlendirme programı. Çoklu zeka envanteri. Bu program ücretsizdir; herkes kullanabilir. Ancak, emeğe saygı olarak Eşref Bolukçu‘ya ait bilgilerin silinmemesini rica ediyorum. Program ile ilgili sorun ve sorularınız için iletişime geçebilirsiniz. İletişim >>>

Excel ortamında grafik otomotik olarak hazırlanmakta ve bu grafik yazıcıdan alınmaktadır. İstenirse sadece bilgisayar ortamında saklanır. Öğrenci ile görüşülürken ilgili grafik ve sonuçlar açılarak öğrenci ile yorumlanabilir.

Program excel ile hazırlanmıştır. İndirdiğiniz dosyayı sıkıştırma programından çıkardıktan sonra lütfen dosyanın adını değiştirmeyiniz.

Program formül içerdiği için şifrelenmiştir. Şifrelenmedi amaç formüllerin bozulmamasıdır. Dosya üzerinde herhangi bir değişiklik yapılması durumunda program çalışmayabilir veya doğru sonuç göstermeyebilir.

İndirilebilecek Tüm Dosyalar >>>

Çoklu Zeka Testi Nedir?

Howard Gardner, “Frames of Mind” (1983) adlı kitabında ilk kez bahsettiği çoklu zeka teorisini geliştirdi. Teori, zekanın tek bir ölçüm birimi olmadığını, bunun yerine çoklu katmanları olduğunu söylüyor. Aslında birçoğumuz için mantıklı bir durum. Herkes her konuda usta olamaz veya böyle insanlardan çok fazla yok. Bazıları matematik sihirbazları olabilir ancak sanattan hiç anlamazlar. Belirli bir konuda iyi olmadığımız akıllı veya zeki olmadığımız anlamına gelmez.

Gardner, herkeste sekiz tür zeka çeşidi olduğunu ve hatta orada daha fazla zeka katmanları olduğunu ileri sürdü.

Çoklu Zeka Çeşitleri

Gardner’a göre kişi belirli bir zeka türünde beceri gösteriyorsa bu zeka türüne tek başına odaklanmamalıdır. Diğer zeka türlerini de geliştirmeye çalışmak için çaba sarf etmelidir fakat aynı zamanda en iyi performans gösterdiği alanı da beslemelidir.

Müzikal Zeka

Birçoğumuzun hayatında müzik notalarından, bestelerden, harmoniden ve uyumdan anlayan o kişiye rastlayabiliriz. Böyle kişiler şarkı söylemede, enstrümanları kolaylıkla öğrenmede, notaları okuyabilmede ve beste yapabilmede oldukça yeteneklilerdir.

Görsel Uzamsal

Bu zeka türü zihninizde bir resim çizme yeteneğinizle ilgilidir. En çok satan bilim kurgu yazarları, zihninde bir resim çizip çok iyi bir şekilde kağıda çevirebildikleri için büyük bir uzamsal yargıya sahip olanlardır. Ayrıca, mucitler icatlarını gözlerinin önüne kolay bir şekilde getirebilir ve bu da onların daha da ilerlemesine olanak sağlar.

Sözel Dilbilim

Sözel zekası yüksek olanlar kelimelerle arası mükemmel olanlardır. Hangi kelimeleri doğru zamanda kullanacaklarını bilirler ve ayrıca kelimeleri ezberleyebilirler. Söylediklerinizi hiç unutamayan bir arkadaşınız oldu mu? Sözel-dilbilimsel kategoride iyi olabilirler.

Mantıksal Matematik

Bu zeka türünde becerikli olan kişiler matematikte iyi olmaktan daha fazlasını yaparlar. Yüksek eleştirel düşünme becerisine sahip, mantık ve matematiği iyi bir şekilde harmanlayan kişilerdir.

Bedensel-Kinestetik Zeka

Yüksek bedensel zeka seviyesine sahip olanlar fiziksellik gerektiren her konuda iyilerdir. Başarılı sporcular bu zeka türü için örnek verilebilir.

Kişiler-Arası Zeka Türü

Bunlar dışa dönük olan kişilerdir ve grup çalışmalarında iyi çalışabilen insanlardır. Başkalarının ruh hallerini ve duygularını okuyabilirler.

İçsel Zeka Türü

Bu kişilerin öz farkındalığı yüksektir. Zayıf yönlerini tanıyabilir, bir duruma nasıl tepki vereceklerini bilir ve eylemlerini uzun vadeli ve kısa vadeli olmak üzere ayrıntılı olarak planlar ve harekete geçerler.

Eşref Bolukçu
Yazar. Psikolojik Danışman. Aile Danışmanı. Profesyonel Yaşam Koçu. Profesyonel Öğrenci Koçu. İnsan kaynakları Uzmanı
www.esrefbolukcu.com
www.hayataolumlubak.com
www.pdrservisi.com

Başarısızlık Nedenleri Anketi >>>

(Visited 207 times, 1 visits today)

2 thoughts on “Çoklu Zeka Ölçeği Excel Programı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Başarı mı Mutluluk mu

Cum Eki 16 , 2020
Başarı mı Mutluluk mu? diye bir soru sorulursa ne cevap verirsiniz? Sabah odama yeni girmiş tam yerime oturacaktım ki bir öğrenci ağlayarak odama girdi. “Hocam ne olur bana yardım edin. […]
Başarı mı Mutluluk mu