Baskil Saklıkapı Kanyonu

Baskil Saklıkapı Kanyonu

Doğduğum memleketim olan Baskil’in tanıtımı için daha önce “Baskil Kayısısı” ve “Baskil Karaleylek Kanyonu” başlıklarıyla iki yazı yazıp yayınladım. Bu yazımda da yine Baskil için büyük bir öneme sahip olan Saklıkapı Kanyonu hakkında bilgi vereceğim.

Sesli dinlemek için >>>

Doğduğum köy olan Beşbölük Köyü’nün de içinde bulunduğu Baskil ilçesi, tarih öncesinden itibaren insan yerleşmelerinin olduğu bir alandır. Baskil köylerinde yapılan saha araştırmalarında ve kazılarında ortaya çıkan verilere göre Neolitik, Kalkolitik, Tunç Çağı, Demir Çağı, Helenistik, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait izler tespit edilmiştir. Baskil ilçe merkezine yerleşme henüz yeni olsa da (Cumhuriyet dönemi) Baskil’in birçok köyünde yerleşme çok eski çağlara dayanmaktadır.

Baskil Saklıkapı Kanyonu

Binlerce yıldır var olan Fırat nehrinin ve çevresindeki tektonik hareketlerin sonucunda çeşitli yeryüzü şekilleri oluşmuştur. Bunlardan en önemlileri Karaleylek Kanyonu ve Saklıkapı Kanyonu’dur.

Saklıkapı Kanyonu, Baskil ilçe sınırları içinde ve Akuşağı Köyü’ndedir. Karakaya baraj gölü ile Keban baraj gölü arasındadır. Akuşağı köyünün Karabey mezrası mevkiinden kuzeye doğru uzanır. Baskil ilçe merkezine 40 km, Elâzığ il merkezine 80 km uzaklıktadır. Baskil ilçesinin kuzey batısında yer alan kanyon, Fırat Nehri’nin yan kollarından olan Sığdın Çayı tarafından meydana gelmiştir.

Baskil Saklıkapı Kanyonu

Oluşumu ve varlığı binlerce yıl öncesine dayanan Saklıkapı Kanyonu, yöre halkı tarafından bilinse de Türkiye gündemine gelmesi son yıllarda oldu. Türkiye’nin gündemine gelmesinde büyük rol oynayan kişi Fethi Ak’tır. Fethi Ak, bölgede çektiği resimleri Elâzığ Fırat Üniversitesi öğretim üyeleri ile ve sosyal medyada paylaştıktan sonra Kanyon, Türkiye gündemine geldi. Daha sonra Fırat Üniversitesi ve Elâzığ Valiliği araştırmalar yapmaya başladılar.

Doğa Harikası Saklıkapı Kanyonu

Saklıkapı Kanyonu yaklaşık 3 km boyunca uzanan bir hat uzunluğuna sahiptir. Yamaç yüksekliği 5 metre ile 150 metre arası değişen yüksekliğe sahiptir. Taban genişliği ise 1 metre ile 50 metre arası değişen genişliğe sahiptir.

Bu doğa harikası kanyon, kendine has coğrafi oluşumları, karstik oluşumları, bitki örtüsü ve hayvan yaşam alanıyla dikkat çeken özelliklere sahiptir.

Baskil Saklıkapı Kanyonu
Baskil Saklıkapı Kanyonu

Saklıkapı Kanyonu Baskil, Elazığ ve Türkiye için çok önemli bir turistik mekandır. Turistik anlamda tekne gezileri, yürüyüş gezileri, tabiat gezileri düzenlenebilir. Bu geziler hem kamu eliyle hem de özel kurumlar eliyle kurumsal anlamda yapılırsa kanyonun köylerimiz, ilçemiz, ilimiz, ülkemiz ve dünya için önemi artacaktır.

Baskil Saklıkapı Kanyonu

Saklıkapı Kanyonu’na Nasıl Gidilir?

Araç ile Elazığ’dan Baskil ilçesine, oradan da karayolu ile Akuşağı Köyü Karabey mezrasına gidilir. Daha sonra ise yaya olarak kanyona gidilir.

Malatya’dan karayolu ile giderken Baskil ilçesine giden ara yol ile Baskil ilçesine varılır. Oradan yine karayolu ile Karabey mezrasına gidilir.

Teknelerle Karakaya baraj gölü üzerinden kuzeye doğru gidilir ve kanyonun bulunduğu mevkiye varılır.

Not 1: Saklıkapı Kanyonu ile ilgili sizlerin de bilgilerini bekliyorum. Gönderdiğiniz bilgiler sizlerin adına bu yazıya eklenecektir.

Not 2: Kullanılan fotoğrafların kaynağı üzerine yazılmıştır.

Eşref Bolukçu

09.01.2021

Malatya

Karaleylek Kanyonu >>>

(Visited 55 times, 1 visits today)

One thought on “Baskil Saklıkapı Kanyonu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Helikopter Anne Babalar

Çar Oca 13 , 2021
Bu yazımda, bir önceki yazım olan “Z Kuşağı İnsanlarını Anlama” konulu yazımda kısmen değindiğim helikopter anne babalar hakkında bilgi vereceğim. Son yıllarda helikopter ebeveynlik çokça kullanılan bir terimdir. Çocuk eğitim […]
Helikopter Anne Babalar

Şunlar da İlginizi Çekebilir