Baskil Kayısısı

4
Baskil Kayısısı

Baskil Kayısısı. Baskil. Apricot. Baskil, kayısı üretiminin yüksek olduğu bir ilçedir. Elazığ’ın diğer ilçeleri kayısı konusunda Baskil kadar üretim yapmamaktadır. Baskil ilçesinde hemen hemen her yerde kayısı üretimi yapılmaktadır. Ancak, kayısı üretiminde suyun gerekliliğinden dolayı Karakaya Barajı çevresindeki köylerde kayısı yetiştiriciliği daha fazladır.

Aslında Baskil denince akla kayısı gelmektedir. Bu durum tıpkı Malatya denince kayısı akla geldiği gibi bir durum…

Baskil’de yaklaşık 1 milyon kayısı ağacı vardır. 100 bin dekar alanda kayısıcılık yapıldığı tahmin edilmektedir. Son yıllarda daha modern işlemlerle kayısı bakımı ve üretimi yapılmaktadır. Baskil kayısısı aroması, kıvamı ve kalitesiyle ilk sıralardadır. Bu nedenle hem ülkemiz içinde hem de dışarıya ihracatta önemli yer tutar.

Baskil kayısısı, kalitesinden dolayı son yıllarda hem yurt içinde yaş olarak tüketilmekte hem de yine yaş kayısı olarak yurt dışına gönderilmektedir.

Elazığ’da yılda 70 bin ton civarı kayısı üretilir. Bunun yüzde 95 civarını Baskil ilçesi karşılar.

Dünya kayısı üretiminin yüzde 15-20’si Türkiye’de yapılmaktadır. Aslında kayısı neredeyse dünyanın her tarafında yetişebilen bir bitkidir. O nedenle insanların yaşadığı tüm kıtalarda yetişir. Akdeniz’e yakın ülkelerde, Orta Asya’da Amerika kıtasında kayısı yetişir. Dünya yaş kayısı üretiminde Türkiye birinci sıradadır. Türkiye’yi İspanya, İtalya, birleşik devletler topluluğu, İran Fransa, Yunanistan ve ABD izlemektedir. Bu ülkeler dünya kayısı üretiminde önde ülkelerdir. Bu ülkeleri Fas, Pakistan, Suriye, Çin, Güney Afrika, Macaristan, eski Yugoslavya, Romanya, Avustralya gibi ülkeler takip etmektedir.

Baskil Karaleylek Kanyonu Tanıtım >>>

Yukarıda da ifade ettiğim gibi dünya kayısı üretiminin yüzde 15-20’sini karşılayan Türkiye, kayısı üretiminde bazı bölgelere ayrılmaktadır. Bu bölgeler:

Türkiye’de Kayısı Bölgeleri

Malatya, Elazığ, Erzincan bölgesi

Kars, Iğdır bölgesi

Akdeniz (Mersin, Mut, Antakya) bölgesi

Marmara Bölgesi

Ege Bölgesi

İç Anadolu Bölgesi

Tabii ki Malatya-Elazığ-Erzincan bölgesi birinci sırada gelir. Kuru kayısının büyük çoğunluğunu da bu bölge karşılar. Dünya kuru kayısı ihtiyacının yüzde 85-90’ını da Türkiye karşılar. Yine kuru kayısı üretiminde de Malatya-Elazığ-Erzincan bölgesi önde gelir.

Baskil ilçemiz de kayısı üretimi konusunda önemli bir yer teşkil etmektedir. Baskil kayısılarının büyük çoğunluğu kuru kayısı olarak değerlendirilmektedir. Ancak son yıllarda sofralık kayısı da gelişmektedir.

Kayısı Hasadı

Kayısı ağaçlarında en uygun hasat elle toplama şeklinde olup, meyvelerin zarar görmemesi ve bir olgunlukta toplanmasını sağlar. Silkeleyerek hasatta, ağaç altına branda serilse bile meyvelerin zedelenmesini ve aynı olgunlukta toplanması sağlanamaz. Çırparak hasatta yukarıda anılan zarara ilaveten dalların ve meyve gözlerinin büyük ölçüde zarar görmesine yol açar. Son zamanlarda yurt dışından ithal edilerek Malatya’da geliştirilen örümcek ağı görünümünde olan brandaya silkelemek suretiyle meyvelerin zarar görmesinin önlenmesi yanında işgücü ve zaman tasarrufu da sağlanmıştır.

Kayısı Kurutma

Kuruma süresini kısaltmak, tabii rengi korumak, böceklenmeyi önlemek ve muhafaza süresini artırmak gayesiyle yapılan kükürtleyerek kurutma, toplam üretimin % 80’inden daha fazlasını oluşturmaktadır. Doğrudan toprağa, betona ve bez sergilere serilerek tabii olarak kurutulan ürünler, toplam üretimin yaklaşık % 10’unu oluşturmaktadır.

Kayısı Pazarlama

Malatya’da olduğu gibi Baskil’de de üretilen kayısının çoğu kurutularak değerlendirilmektedir. Çiftçilerin yüzde 60’nın geçim kaynağı olan kuru kayısının yüzde 95’i ihraç edilmektedir. İhraç edilen ülkelerin basta ABD ve Avrupa ülkeleri gelmektedir.

Baskil’de Kayısı Sorunları: Baskil Kayısısı

Baskil’de kayısıya yönelik en büyük sorun kayısıya yönelik işleme tesislerinin azlığıdır. Bu nedenle Baskil’de üretilen kayısının büyük bir oranı Malatya’ya gönderilmektedir. Son yıllarda Baskil’de kayısı işletmeleri faaliyete geçmektedir.

Not: Bu yazıya eklemeler yapılarak daha çok geliştirilecektir. Özellikle sorunlara yönelik sizlerin de katkısını mesaj olarak bekliyorum.

Bu arada ben Baskil Beşbölük Köyü’ ndenim

Yazar Eşref Bolukçu

(Visited 65 times, 1 visits today)

4 thoughts on “Baskil Kayısısı

  1. bunca emeğin para edememesi neden soylemiyorsunuz yıllarca hep çiftçi zarar gördü kayısıdan dolayı insanlar ağaçlarını kesti sadece 2020 senesinde para etti o da sadece tutmadığı için gidin çiftçiye soru ne kadar kayısı çıktı 1 yada 2 ton zaten bunun masrafı ve eziyeti anlatılmaz yaşanır şükür bunu da şükür bizden isteğimiz malatya kayısısını büyük 3 kişinin fiyatını belirlemsi ciddi soyluyorum sadece 3 kişi var bunlar belirliyordu bu zamana kadar sadece bu sene az oldğu içinde pahalı oldu kayısı .fakat devlet el attığı için biraz yükselttiler . yapım aşamasını anlatmıyacam yaşayan anlar sadece kayısının eziyetini sizden dileğim malatya kayısında çifçilerin para kazanamamasıdır bu kadar .selammetle başınızı ağıttıysam affolla .

    1. Bu konu ile ilgili de gerek sosyal medyada gerekse kurumlar bazında yetkililerin ve duyarlı olanların çaba içinde olması gerekir. Ben bir yazar olarak belirttiğiniz noktalarda da yazayım elbette

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Test Çözme Teknikleri

Per Ara 31 , 2020
Test çözme teknikleri ile ilgili hazırladığım youtube videom. Diğer videolarım >>> Lise Tanıtımları >>> (Visited 65 times, 1 visits today)
Test Çözme Teknikleri