Baskil Karaleylek Kanyonu

Baskil Karaleylek Kanyonu

Baskil ilçemizin son yıllarda Türkiye gündemine gelen iki kanyonu Karaleylek Kanyonu ve Saklıkapı Kanyonu… Bu iki kanyonumuz, sadece ilçemiz, ilimiz ve ülkemiz için değil, dünya turizmi için önemli yer edinecek öneme ve güzelliğe sahiptir.  Ben bu yazımda Karaleylek Kanyonu hakkında bilgi vereceğim.

Yazıyı sesli olarak dinle >>>

Karaleylek Kanyonu’nun tarihi milyonlarca yıl öncesine dayanmaktadır. İsmini burada yaşayan kara leyleklerden alan Karaleylek Kanyonu, Kumlutarla (Ataf) köyünün bulunduğu alandadır. Bu arada karaleylekler dünyada nesli tükenmeyle karşı karşıya olan bir leylek türüdür. Gagası aşağı doğru kıvrık, çeltik gagalı, tüyleri kara, uzun bacaklı olan karaleylekler burada kendine yaşam alanı bulmuştur.

Baskil Karaleylek Kanyonu

Karaleylek Kanyonu son birkaç yıldır önem kazanan doğal bir yapımızdır. Baskil ilçesinin batısında Fırat nehri üzerinde Keban Barajına doğru uzanan yaklaşık 40 kilometre uzunluk ve 150-300 metre genişlikteki boğaz alanda Karaleylek Kanyonu yer alır. Kanyon hem dik yamaçlara sahip hem de yer yer bir insanın ancak geçebileceği kadar daralmaktadır.

Kumlutarla köyünden Keban ilçesine doğru uzanan Karaleylek kanyonu yaklaşık 5 kilometre uzunluktadır.

Karaleylek kanyonu, tektonik hareketler sonucu çevredeki Malatya havzasının çökmesi ve Fırat nehrinin buralarını aşındırmasıyla oluşmuştur. Tektonik yükselme ve akarsuyun derinlemesine aşındırması sonucu dik yamaçlı bir kanyon oluşmuştur.

Baskil Karaleylek Kanyonu

Kanyonun bulunduğu alanda çok sayıda mağara oluşmuştur. Bu mağaraların giriş kısmı ya da ağız kısmı genellikle Fırat Nehri’ne bakmaktadır. Bu mağaralar ve kanyon çok eskiden beri bilinmekte ve yöre halkı mağaralara girip çıkmaktadır. Bu mağaraların en bilineni ve meşhuru Tepesidelik Mağarası’dır. Mağaranın üst kısmı çöktüğü için doğal bir köprü de ortaya çıkmıştır. Mağara içinde tatlı su akmakta, çeşitli bitki ve hayvanlar yaşamaktadır. Mağaranın tavanında yaşam bulan bitki ve ağaçlar, eşsiz bir güzellik kazandırmaktadır. İşte ismini buraya veren Karaleylekler bu mağara ve çevresinde yuva yapmaktadır.

Malatya ile Baskil arasındaki Fırat nehri üzerinde karşıdan karşıya geçilirken eskiden burada sallar kullanılırmış. Karakaya Baraj gölü yapılınca sallarla karşıya geçme imkânı bitmiştir.

Baskil Karaleylek Kanyonu

Baskil Karaleylek Kanyonu ve Turizm

Karaleylek Kanyonu, dünyada eşi benzeri çok az olan bir kanyondur. Potansiyel bir turizm alanıdır. Özellikle tekne gezileri için müthiş bir turizm alanıdır.

Binlerce yıldan beri insanların yaşadığı Baskil ilçesi yaşam alanları, ilçemiz ve köyleri ile ilimiz ve ülkemiz için potansiyel turizm alanlarına sahiptir. Yeteri kadar çalışma yapılması ve gerekli tanıtımların yapılmasıyla Karaleylek Kanyonu turizm alanında hak ettiği değeri daha çok bulacaktır.

Baskil Karaleylek Kanyonu

Bir sonraki yazımda Saklıkapı Kanyonu’nu tanıtan bir yazı yazacağım.

Not 1: Baskil Belediyesi web sayfası kaynak olarak kullanılmıştır.

Not 2: Yazı ile ilgili görüş, öneri, bilgi ve resim katkılarınızı bekliyorum. İletişim adresim esrefbolukcu@gmail.com

Not 3: Resimler Aygün Çam bey tarafından çekilmiştir.

Eşref Bolukçu

Yazar

07.01.2021

Baskil Kayısısı >>>

Baskil Belediyesi >>>

(Visited 102 times, 1 visits today)

2 thoughts on “Baskil Karaleylek Kanyonu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Baskil Saklıkapı Kanyonu

Cts Oca 9 , 2021
Doğduğum memleketim olan Baskil’in tanıtımı için daha önce “Baskil Kayısısı” ve “Baskil Karaleylek Kanyonu” başlıklarıyla iki yazı yazıp yayınladım. Bu yazımda da yine Baskil için büyük bir öneme sahip olan […]
Baskil Saklıkapı Kanyonu

Şunlar da İlginizi Çekebilir